Some message for mobile if needed.
Fundacja W788
Nicość jest wszystkim czego nie ma

Elżbieta Jabłońska


2023|07|15 SOBOTA g~17:00


“Nicość jest wszystkim czego nie ma”
kuratorka: Emilia Orzechowska
współpraca: Łukasz Dziedzic
Dziękujemy artystce, kuratorom i wszystkim którzy przyczynili się do umieszczenia instalacji w sokołowskim mikroklimacie. Jesteśmy wdzięczni za to, że będziemy mogli mijać tę sentencję codziennie i obserwować jej fizyczne przemiany.
„Nicość jest wszystkim czego nie ma. a wszystko co istnieje jest nicością. Nicość można porównać do wiru wciągającego bez ustanku” [pisownia oryginalna].
Tekst ten, w formie dziecięcej notatki, artystka po latach, znalazła w zeszycie syna Antoniego (tego samego, który pozował z mamą do zdjęć z cyklu “Supermatka”). Kilkuletni wtedy Antek zanotował staranną, choć dziecięcą kaligrafią sentencję, która zainspirowała Elę Jabłońską do “zbudowania” jej w formie wielkoformatowych, przestrzennych, drewnianych liter, które od 2018 roku prezentowała (zawsze ze zmienioną architekturą) na swoich indywidualnych wystawach w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy i Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu.
“Nicość...” zakorzeni się tym razem w Sokołowsku i “wrośnie”, już na stałe, w krajobraz zabytkowego parku dr Brehmera, zamykając tym samym cyrkulację materialności dzieła.
Natura sięgnie po to co Jej, aby materia sztuki mogła “zniknąć”...
Zapraszamy 16 lipca o godz. 14.00 na spotkanie z artystką i celebrację “nicości” w naturze.
Organizatorki: Fundacja W788, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ / Sokołowsko Laboratorium Kultury Partnerzy: ZAIKS, Centrum Sztuki Galeria EL
Projekt dofinansowany z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS