Some message for mobile if needed.
Fundacja W788
warsztaty & prezentacja / FONOMO Prolog

Mirosław Maszlanko


2019|10|13 SOBOTA g~12:00


W ramach Prologu odbędą się warsztaty landartowe z Mirosławem Maszlanko.

Aby tradycji stało się zadość, w tym roku również zapraszamy na Prolog Fonomo Music & Film Festival, który i tym razem odbędzie się w Kozielcu. Ci, którzy byli tam z nami w zeszłym roku, wiedzą co to za miejsce i trochę poznali związane z nim sytuacje. Tym, którzy nie byli i nie znają, pokażemy to wyjątkowe miejsce w nowym ujęciu. Kozielec zlokalizowany jest 30 km na północny wschód od Bydgoszczy lub dla przemieszczających się rzeką, na 788 kilometrze Wisły.
Tym razem chcemy zwrócić się właśnie bardziej ku rzece, której energia jest tu bardzo wyczuwalna. Dlatego zaprosiliśmy Mirosława Maszlanko – artystę landartowego, aby poprowadził warsztaty, których efektem będzie „rzeźba” inspirowana rzeką i jej otoczeniem.

„CUMOWANIE"

Land art to najbardziej pierwotne i podstawowe spotkanie sztuki z naturą. Wiąże artystę, widza z pokoleniami, które nie czyniły rozróżnienie między sztuką a sacrum.
Spojrzenie oczyma sztuki na Ziemię ma dziś szczególne wymiar i znaczenie. Coraz powszechniejsza jest świadomość, czym jest dla nas naturalna przestrzeń i jakie skutki przynosi zachłanne pożeranie jej przez człowieka. Absolutyzowanie pojęcia „postępu", w dzisiejszym jego rozumieniu, może zaprowadzić nas do samozagłady.
Land art to szczególny rodzaj aktywności artystycznej. Opowiada obrazami przestrzennymi, między innymi o naszej tożsamości, o nieuświadomionym, głębokim związku człowieka z środowiskiem naturalnym, o porzucaniu życiodajnej więzi ze Światem nie wytworzonym przez nas.

Mirosław Maszlanko

- - -

MIROSŁAW MASZLANKO (PL)

Urodził się w 1963 roku w Jelonkach na Warmii. W latach 1986-1991 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof.Stefana Gierowskiego.v Aneks z rzeźby u prof. Adama Myjaka.
W swojej twórczości artysta używa materiałów naturalnych – trzciny, słomy, wosku (wcześniej kamienia, sznurów skórzanych, konopi). Z tych materiałów powstają efemeryczne, wręcz poetyckie a jednocześnie nowoczesne instalacje artystyczne bardzo związane z miejscem ich tworzenia.