Some message for mobile if needed.
Fundacja W788
O naszych relacjach z roślinami

Krystyna Jędrzejewska-Szmek


2020|07|23 CZWARTEK g~17:00


"Jakie lud zbiera ziele i do czego go używa? Czy znaną jest ludowi, choćby z tradycyi, nazwa kucmerki albo słodyczki, brzuchacze, cegłówki, dawidki, gdule, jakubówki, kapustnice, koniakówki, kościanki, kluniackie, malgorzatki, mączatki, miodówki, muszkatułki, owsianki, pigłówki, przycierpki, rzepnice, rychlatki, sadlówki, szlachcianki, wodzianki, zimówki, zimostradki?"

W ten sposób etnobotanik Józef Rostafiński, przeszło sto lat temu, ankietował mieszkańców polskich wsi.

Jak wyglądają nasze dzisiejsze relacje z roślinami?
W czasie spotkania będziemy wąchać, słuchać i dotykać zebranych nad Wisłą ziół i chwastów pod czułym okiem naszej rezydentki Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek.


Krystyna Jędrzejewska-Szmek
Artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym UW. Osią jej zainteresowań są relacje łączące ludzi ze światem przyrody. Konsekwentnie pogłębia działalność artystyczną oscylującą na pograniczu sztuki i nauki. Współautorka nagradzanego artbooka „Tropicale”, który dotyka kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. Angażując się w projekty interdyscyplinarne takie jak „Naturomorficznie” w CSW Zamek Ujazdowski czy projekt artystyczno-społeczny „Fikus”, operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

W ramach współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i W788 tegoroczny program rezydencyjny odbywa się pod hasłem „Doświadczanie zmysłami”, będącym częścią kilkuletniego projektu interdyscyplinarnego pod kuratelą Niny Czegledy (www.ninaczegledy.net) i wpisujący się tym samym w zainicjowaną w 2019 roku serię rezydencji artystycznych, w ramach których zaproszeni artyści i artystki pracują w obszarze badań zmysłów za pomocą dźwięku, zapachu, smaku, wzroku czy dotyku. Finał projektu został zaplanowany na jesień 2021 roku w CSW ŁAŹNIA. (http://www.laznia.pl/rezydencje/)