Some message for mobile if needed.
Fundacja W788

Elżbieta Jabłońska

prezeska

Artystka wizualna, podejmująca ironiczną grę z przypisywanymi jednostce rolami społecznymi, mechanizmami funkcjonowania instytucji sztuki, poddająca refleksji zaangażowanie społeczne w obszarze sztuki. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz realizacje kuratorskie.
Jej twórczość wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej.
Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Traktuje dzieło sztuki jako obiekt relacyjny, którego sens i znaczenie może podlegać zmianom i negocjacji. Aktualnie koncentruje się na gestach artystycznych, które zachęcają do działania, do budowania chwilowej wspólnoty, tworzenia pola wzajemnej komunikacji i porozumienia rezygnując tym samym z produkcji materii, a czasem również z własnego autorstwa.


Emilia Orzechowska

vice prezeska

kuratorka, artystka, producentka i animatorka kultury. Obecnie dyrektorka Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Ukończyła studia filmoznawcze w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Studium Animatorów Kultury w Gdańsku ze specjalizacją filmową oraz krytykę artystyczną na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założycielka Stowarzyszenia A KuKu Sztuka, w którym do 2017 roku realizowała autorskie i interdyscyplinarne projekty artystyczne m.in. Parkowanie (2007-2016) oraz Festiwal ARTLOOP (2011-2017). W swojej niezależnej praktyce kuratorskiej często odnosi się do historii miejsc lub osób. Lubi nieoczywiste lokalizacje i projekty site specific. Często w narracji nawiązuje do przestrzeni, tworząc raczej doświadczenia niż prezentacje. Jej ostatni niezależny projekt artystyczny „The Dark Side Of The Sun”, odnosi się między innymi do takich pojęć jak: dług ekologiczny, depresja klimatyczna czy ecocide i wynika z bieżących zmian w naturze, zmian klimatu i katastrofy ekologicznej, której jesteśmy uczestnikami. W latach 2012-2021 pracowała w Teatrze Miniatura w Gdańsku jako producentka teatralna. W latach 2018-2020 pracowała jako kierowniczka działu produkcji wystaw i kuratorka w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, a w 2021 roku była odpowiedzialna za roczny program szczecińskiej Galerii Jedna Druga. Od lata 2019 roku wraz z Elą Jabłońską i Wojtkiem Kotwicki współtworzy Fundację W788, która prowadzi programy rezydencyjne w miejscowości Kozielec na 788 kilometrze Wisły oraz Stowarzyszenie ARBUZ współprowadzone m.in. z Honoratą Martin, Piotrem Oskarem Martinem, Piotrem Pawlakiem i Aurorą Lubos, zajmujące się działaniami kulturalnymi i pomocowymi osobom w kryzysie uchodźczym oraz migrantkom i migrantom. Inicjatorka wraz z Piotrem Pawlakiem nowo powstałej Fundacji LEKKOŚĆ, która swoją działalność rozpoczęła jesienią 2022 roku w Gdańsku. Jest laureatką honorowej odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużona dla Kultury Polskiej". W 2021 roku laureatka Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za inicjatywę Sztuka bez granic na rzecz Stowarzyszenia Homo Faber i pomoc osobom na granicy polsko-białoruskiej oraz laureatka, wraz ze Stowarzyszeniem ARBUZ, najważniejsze Nagrody Kulturalnej Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" za rok 2021 oraz najważniejszego odznaczenia Miasta Gdańska - Medal Św. Wojciecha.


Wojtek Kotwicki

członek rady programowej

Na co dzień grafik, webdesigner, twórca animacji i wideo, multiinstrumentalista, producent, kompozytor, autor tekstów, wokalista, gitarzysta, współautor muzyki i tekstów grupy 3moonboys. Obracający się w świecie sztuki alternatywnej od ponad 20 lat. Aktywny koncertowo w regularnych składach takich jak: Piąta Strona Świata, Charlie Sleeps, 3moonboys czy 5G. Obecnie czynnie koncertuje solowo a także współpracuje z Elżbietą Jabłońskią przy jej projektach artystycznych.


Antoni Majewski

członek rady programowej

wiolonczelista, student Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden w klasie prof. Emila Rovnera oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla. Swój warsztat kształcił pod okiem takich osobowości jak m. in.: prof. Jens-Peter Maintz, prof. Konstantin Heidrich, prof. Peter Bruns, prof. Kazimierz Michalik, prof. Reinhard Latzko, prof. Danjulo Ishizaka, prof. Wen-Sinn Yang. W dziedzinie kameralistyki kształcił się pod okiem m. in. Michała Bryły, prof. Szymona Krzeszowca, prof. Pawła Łosakiewicza, prof. Evana Rothsteina, prof. Katarzyny Jankowskiej, prof. Frank Immo-Zichner oraz prof. Krystyny Borucińskiej. Jest laureatem wielu konkursów wiolonczelowych. Jako solista grał m.in.: w Filharmonii Pomorskiej, Sali Balowej w Łańcucie, Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Miasta Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku jest członkiem Muscada String Quartet. Występował na wielu festiwalach m. in. Letnie Koncerty na Grochowskiej czy Rzeka Muzyki. Półfinalista konkursu Młody Muzyk Roku organizowanego przez TVP Kultura i MKiDN.